pruvodce

Pohotovost na pražském letišti, v letadle Ryanairu objevili tikající zavazadlo

Boeing 737-800 Ryanairu v Praze. Foto: Letiště PrahaBoeing 737-800 Ryanairu v Praze. Foto: Letiště Praha

Letiště dočasně zastavilo odbavování pasažérů na centrální bezpečnostní kontrole v Terminálu 2.

50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
libcha

Já teda nechápu, proč by hlasitě tikající předmět měl být považován za nebezpečný a zpožďovat kvůli němu mnoho hodin let, nebo rovnou několik letů. Ani na instrukcích věnujících se tomu, co se smí a nesmí vozit v kabinových či odbavených zavazadlech, se pokud vím o tikajících předmětech nic nepíše.

Fuchs

Podle mého názoru je to všechno trochu jinak. Pokud vím, tak na letišti existuje oddělení, kterého náplní práce je testování bezpečnosti a reakce složek formou provokací tohoto typu. Tomu by odpovídala i řekněme, naivní forma, v podobě tikajícího zařízení, které opravdu muselo hodně tikat aby ho v tom randálu bylo slyšet. Pokud uvážíme, že tak hlasně tikající zařízení by mělo projít check in a handlingem bez vzbuzení pozornosti, což je velmi nepravděpodobné, je zřejmé že bylo doneseno na palubu jinak, mimo cestu přes terminál. Počítám, že zařízení mělo být následně objeveno konkrétní osobou, k čemuž nedošlo a tak došlo k… Číst vice »

Air Traveller

Tak to by si přeci jen ohlídali, a i kdyby nedošlo k objevení tou správnou osobou, tak by to snad nenechali projet až do letadla a nezpůsobili tím, osmihodinové zpoždění letadla*. Ještě bych s tím hodnocením (zejména toho „tikání“) počkal – ono často se do medií dostanou opravdu nesmysly, a realita je často dost odlišná. * – i když uznávám, mám pocit, že snad zrovna v Praze se před pár lety povedlo něco takového – a simulované problémové zavazadlo se dostalo až do destinace, kde na něj přišli. Ale … je možný, že to Praha nebyla – přeci jen, paměť… Číst vice »

JiF

Ten popsaný problém měli bratia. Zmiňované oddělení skutečně existuje, ale má nastavené takové postupy, aby nedošlo k této míře eskalace.

Air Traveller

Aháá, bratia 🙂 ok … tak to jsem se skoro trefil 🙂 Díky za upřesnění.

Air Traveller

Joo, už vím .. Poprad, 2010 … tak to se divím, že jsem si na to vůbec vzpoměl 😀

Jarmil

Jen malá věcná: proč se zastavilo odbavování na COB, které se nachází na T2 když lety do Londýna se odbavují z T1???

Majk

Protože letadlo stálo podle fotek před prstem C, řekl bych.

Jana

Opatření byla ukončena po 8. hodině, nechápu tedy, proč letadlo odlétlo až po půlnoci. Manžel a naše 2 malé děti tím letadlem letěli k babičce a dědovi. Musel jim vymyslet program na 10 hodin čekání!

DavidS

Možná zavřené sloty

Air Traveller

Letadlo až o půlnoci neodlétlo – letadlo odletělo až dneska ráno, na pravidelné lince do Madridu.

RYR asi v důsledku opatření prohodil rotace, a do Londýna s tím 8 hodinovým zpožděním odletělo jiné letadlo.

Andy

Oni se koukli na seznam pasažérů, a jakmile viděli vašeho manžela a děti, hned měli jasno, který letadlo pozdrží. Udělali vám to naschvál!!!

Jan

Zde by se hodilo podotknout, že svoboda slova není bezbřehá a podobně šíření nesmyslů by ve větším kontextu mohlo být šířením poplašné zprávy.

Mysel

Zhaveni lebky zvane budik..
Na jednu stranu usmevne, ale ani tohle se nesmi podcenit.

David

Policie potvrdila, že žádné výbušniny ani jiné nebezpečné předměty nalezeny nebyly. Takže s těmito kecy běžte někam 🙂

Danny

Zajímalo by mě, jak v tom hluku (v terminálu, třídírně, na ploše) mohl někdo slyšet jakékoliv tikání. Muselo to asi tikati dost.

Pavel

Kolegovi se zapnul v kufru holicí strojek. Naštěstí na malým letišti, kde se kufry rengenovaly před odbavením, jrn sekuriťáci trochu nadskočili když na ně kufr začal vrčet.

JiVe

červenej nebo modrej?

Libor

Žlutej

scrid

Někdo koukal na Hospodu a zabalil si budík? Díl vysílali před dvěma týdny.

Tomáš R.

A nemohly třeba některé z cestujících tikat biologické hodiny?

Xaver

😄😄😄

Pája

🤣🤣🤣👍

Ten Ten Ten

Aby pak nenašli majitele, který si myslel, že dát budík do kufru je strašná bžunda.

Kekeekek

Majitelka Blažková byla sebraná policajtama 6 hodin dozadu. 🙂

Frank

Akorát jsme tam přistáli, naštěstí z EU, čili na jiném terminálu, vypadalo to slušně obklicene policií a hasiči…

Na Li

neřídí se podle členství v EU. Švýcarsko není v EU a lítá také z T2 🙂 … odlety/přílety jsou děleny podle Schengenského prostoru

Frank

Ok dik za update, špatně jsem to formuloval, ale byla to z našeho pohledu klika. Tři lety během 14 dní a jen ten domů neměl zpoždění..

Tomáš Flaška

Tikající bomba? V digitální době? To je buď něco z muzea, nebo terorista aktivovaný po 30 letech 🙂 .

Jakub

Já zas nechci být úplně paranoik, ale kdo pracoval u letadla, tak ví, že je tam hluk (bouchání vozíků, kufrů, APU, GPU), takže slyšet normální budík si myslím, že je nemožné v tom ruchu. Na druhou stranu, je mi divné, že nikdo neví, kolik by tam toho „mohlo“ být a letadla kolem pojíždí na druhou stranu, jako nakladač bych to řešil, že se nejdřív podívám na tag, dojdu za posádkou ať najdou toho cestujícího a zeptají se klienta, jestli nemá v kufru něco co by mohlo vydávat zvuky.

Jakub

na idnesu čas minulý, v textu, že stále probíhá, tak nevím

Gotrek

Co myslíte že Vám řekne terorista na otázku zda v jeho kufru může něco tikat? Už jste četl moji knihu „Zbytečné otázky v kriminalistice?“ ;o)

Jiří Kocurek

Byste se divil, ale teroristé nejsou povinní jít s dobou, takže použijou i několik století strarou věc.

vlachjan

Zrovna včera jsem četl že jistá východní země se snaží verbovat na našem území lidi ochotné provést útoky pomocí primitivních prostředku, za což nabízí kompaerativně malou odměnu. Verbuje pak zejména z řad svých sympatizantů. Což jsou často lidé na okraji společnosti, jenž jednoduše nemají přístup k sofistikovaným systémům. Zvýšená opatrnost je na místě.

J.K.

Letět na sraz milovníků budíků dneska neni jednoduchý…:-) Ale samozřejmě doufám že to bude v pohodě.

Samo

Už letí.

Jan Sůra

Neletí, to je jiný let.

Samo

Aha, never mind, pomýlil som si to s iným letom 🙂

Zapa

Přemýšlím, jestli je opravdu v dnešní době nutné dávat do “pekelného stroje” něco co tiká. 🤔

Petr

Nedostatek materiálu? Ještě mají v muzeu Policie ten hrachový časovač? 😀

Y.K.

Já bych to zase úplně nepodceňoval, protože to iniciační zařízení projde samozřejmě kontrolou a rentgenem a tam se drátky do čehosi, baterky a podivná elektronika hodně sledují. Takže najít způsob jak tím zařízení propašovat musí být kreativní. Což samozřejmě neznamená, že to je tento případ.

Libor

Analog je analog 😉

Jiří Kocurek

Tak pořád používáme kolo, vynález straší než pyramidy.

Komarek

To už se děje jen ve filmu, ne? Copak by dneska někdo použil bombu, co by nějak tikala?
Napište, kdo máte přehled, já se v tomhle neorientuju…

Karl vB.

„Pekelný stroj“ za pomoci mechanického budíku v roce 2024?
Alespoň v amerických filmech časované bomby netikají, zato ale mají velký červený displej, aby bylo lépe vidět. 🙂
Ale chápu, že každý podnět se musí prošetřit. Ono někdy stačí i zapomenuté zavazadlo a co je okolo toho za cirkus.

DavidS

A pyrotechnici jsou vyškolení, že bomba s červeným displejem se musí zneškodnit vždy sekundu před nulou. To je první pravidlo. To druhé je, že bez ohledu na složitost bomby, se to zařízení zneškodní přestřižením jednoho drátku většinou barevně odlišeného. Třetí pravidlo je pak schopnost bomby přeskočit několik minut při prvním pokusu o zneškodnění na poslední minutu odpočítávání, což je ideálně doprovázeno pípnutím zapojeného reproduktoru:-D

Sova

Nejspíš nepoužil, ale zanedbat se to nemůže. Umíte si představit to rodeo, kdyby se zjistilo, že to fakt bylo něco nebezpečného a někdo nad tím mávl rukou, že to nic nebude?

DavidS

Já si myslím, že i kdyby byla mechanická, tak by kufřík byl vypolstrovaný nějakým molitanem třeba, aby tikání (nebo nějaké jiné odpočítávání) slyšet nebylo. Alespoň teda kdyby strůjce nebyl úplný debil

Tady asi našli podezřelé (rozuměj třeba opuštěné) zavazadlo a to, že tikalo je spíše jen další výstraha, kterou je třeba brát v potaz.

Na druhou stranu mechanická bomba může mít určité výhody a být odolná proti zkratování, magnetům, vybitým baterkám apod., takže to nemusí být úplný nesmysl. Samozřejmě to, že s tím dneska už nikdo asi nepočítá může být další plus.

Jiří Kocurek

Jeden by si řekl, že když indiáni v roce 1860 káceli stromy na koleje, tak už dnes nikdo dřevo přes trať nepoloží. Zbývá obvinit Baldu, že nebyl up to date.